8:10, joi, 17 martie, 2016

Slujitorii din spitalele municipiului în şedinţă de lucru la sediul mitropolitan

4

În dimineaţa zilei de 17 martie, ÎPS Mitropolit Vladimir s-a întâlnit cu câţiva slujitori care activează în spitalele municipiului.

Preoţii prezenţi au fost delegaţi din partea altor confraţi slujitori, care îşi duc activitatea pastorală în diverse instituţii medicale din republică.
S-a propus stabilirea unui parteneriat între Mitropolie şi Ministerul Sănătăţii, stabilindu-se statutul slujitorilor în instituţiile medicale.

Mitropolitul s-a arătat deschis şi a susţinut iniţiativele parvenite din partea clericilor, urmând să fie definitivată lista tuturor slujitorilor ce activează în spitale, apoi stabilirea unui parteneriat între instituţii după modelul ţărilor vecine.

Responsabil de acest sector a fost desemnat preotul Marin Cij, din cadrul Spitalului Municipal „Sf. Arh. Mihail”.

Sectorul Sinodal Comunicare Instituțională și Relații cu Mass-media