19:07, miercuri, 16 octombrie, 2024

ÎPS Arhiepiscop Marchel și PS Episcop Nicolae au liturghisit de sărbătoarea Sf. Cuv. Antonie de la Radonej, la Lavra Sfântului Serghie

Înaltpreasfințitul Marchel, Arhiepiscop de Bălți și Fălești și Preasfințitul Nicolae, Episcop de Ceadîr-Lunga, vicar al Eparhiei de Cahul și Comrat însoțiți de un grup de preoți și credincioși, au participat într-un pelerinaj la Mănăstirile din jurul Moscovei, pelerinaj ce este desfășurat cu binecuvântarea PF Chiril, Patriarhul Moscovei și al Întregii Rusii, pentru preoții și credincioșii din țara noastră.

Cu acest prilej, de sărbătoarea Sfântului Cuvios Antonie de la Radonej, ierarhii, preoții și credincioșii au participat la Sfânta și Dumnezeiasca Liturghie alături de Preasfințitul Chiril, Episcop de Dmitrov și Serghiev-Posad, rectorul Academiei de Teologie din Moscova.

Pelerinii au avut minunata ocazie de a vizita și a se închina la Sfinții care sunt cinstiți în aceste mănăstiri, de a se ruga pentru pace și bunăstare în întreaga lume.

Sursa: https://ciuflea.md/