Magazine bisericeşti

Magazinul de obiecte şi literatură bisericească

Str. Bucureşti, 119, Mitropolia Moldovei,
mun. Chişinău Tel: 23-20-73

Magazinul "Clopotniţa Moldovei"

Piaţa Marii Adunări Naţionale 1, mun. Chişinău Tel: 22-61-94

17:10, joi, 8 mai, 2014

Vlădica Vladimir a dialogat cu profesorii de religie din județul Alba, România

În după amiaza zilei de ieri, Înaltpreasfințitul Mitropolit Vladimir s-a întâlnit la Palatul Mitropolitan cu un grup de profesori de religie din județul Alba, România, avându-l în frunte pe Pr. Prof. Dr. Nicolae Bolea – inspector școlar județean pentru disciplina Religie.

În cadrul dialogului, Părintele N. Bolea, i-a relatat Chiriarhului despre proiectele comune, realizate împreună cu Doamna Angela Levința, șef al Cabinetului Metodic, Departamentul Studii al Mitropoliei Moldovei, în câteva dintre Protopopiate, precum și despre perspectivele dezvoltării ulterioare a colaborării în domeniul învățământului religios.

Vlădica Vladimir a mulțumit cordial oaspeților din România pentru suportul generos pe care îl acordă confraților slujitori și profesori de religie din Republica Moldova, iar în semn de înaltă apreciere, la decorat pe Pr. Prof. Dr. Nicolae Bolea cu medalia jubiliară „Eparhia Chişinăului – 200 de ani”.