0:42, joi, 19 mai, 2016

Vizită misionară la Caritas Moldova

Caritas Moldova 3

Preasfinţitul Episcop Ioan, Vicarul Mitropoliei Moldovei şi Episcopul de Soroca, a efectuat o vizită misionară la misiunea socială a Bisericii Romano-Catolice „Caritas Moldova”.

În cuvântul său de salut, PS Ioan a transmis cuvinte de încurajare și mulțumire pentru acțiunile de caritate desfășurate în țara noastră de către Caritas Moldova, subliniind recunoștința Mitropoliei Moldovei și a Înaltpreasfințitului Vladimir pentru aportul și susținerea Episcopului Anton Coșa acordate concetățenilor noștri ortodocși care lucrează în țările europene în vederea obținerii locurilor pentru desfășurarea cultului divin.
Această înrunire a fost urmată de un seminar cu tema „Consolidarea societăţii moderne întru protecţia copilului şi a familiei. Repere Biblice ale asistenţei sociale”, moderat de preotul Constantin Cojocaru, Preşedintele Sectorului Sinodal Asistenţă Socială şi Caritate a Mitropoliei Chişinăului şi a Întregii Moldove.
Conferențiarul a subliniat importanța principiilor de bază a unei carități creștine autentice, reieșind din valorile cele mai importante: dragostea, adevăr și demnitatea omului, creat după ”chipul și asemănarea Lui Dumnezeu”.
După prezentare a avut loc o discuţie cu membrii echipei Caritas Moldova, pe marginea diverselor aspecte ale activității sociale în cadrul instituțiilor de caritate, fondate de către Biserică.