Magazine bisericeşti

Magazinul de obiecte şi literatură bisericească

Str. Bucureşti, 119, Mitropolia Moldovei,
mun. Chişinău Tel: 23-20-73

Magazinul "Clopotniţa Moldovei"

Piaţa Marii Adunări Naţionale 1, mun. Chişinău Tel: 22-61-94

10:35, miercuri, 19 noiembrie, 2014

Uniforme de fotbal pentru Mitropolia Moldovei

Înaltpreasfințitul Mitropolit Vladimir s-a întâlnit la Palatul Mitropolitan cu un grup de binefăcători și entuziaști, printre care  Domnul Igor Termican și Prot. Serafim Munteanu, paroh al bisericii „Sf. Arhangheli Mihail si Gavriil” din s. Nimoreni, r. Ialoveni, care au venit cu un dar mai puțin obișnuit – uniforme de fotbal pentru Mitropolie.

Acest echipament sportiv a fost creat în contextul în care, părintele Serafim este un binecunoscut entuziast al fotbalului, având chiar și o echipă în localitatea în care slujește și dând un exemplu de viață activă și sănătoasă tuturor confraților slujitori.

Vlădica Vladimir a apreciat frumosul gest al oaspeților, care au dăruit în primul rând Înaltpreasfinției Sale o uniformă, declarându-se ferm convins că menținerea modului sănătos de viață printre slujitorii altarului trebuie încurajat inclusiv prin practicarea sportului.