9:48, luni, 17 februarie, 2014

Un tânăr care îşi ispăşeşte pedeapsa la Penitenciarul numărul 10 din Goian a primit Taina Botezului

IMG_2723

Un tânăr în vârstă de 17 ani, care îşi ispăşeşte pedeapsa la Penitenciarul numărul 10 din Goian, a fost botezat de un sobor de preoți în frunte cu Prot. mitr. Corneliu Dobrogeanu, președintele Departamentului mitropolitan Relații cu Forțele Armatei și Ministerul Justiției, Prot. mitr. Gheorghe Gavrilița, Prot. Teodor Spataru, capelanul Penitenciarului nr. 10 Goian şi Pr. Nicolae Andrieș.

Taina Botezului a avut loc la biserica cu hramul „Tuturor Sfinţilor Români” din Chișinău.

Naşa băiatului a fost chiar directoarea Peniteniciarului, iar la eveniment a fost prezent fratele condamnatului şi câţiva angajaţi ai instituţiei.

Nou botezatul Mihail face puşcăria pentru că a furat. Băiatul spune că de mic crede în Dumnezeu şi merge la biserică, dar părinţii nu l-au botezat, din cauza că suferea de o boală de piele. El s-a pregătit câteva luni de Sfânta Taină a Botezului şi chiar a învăţat rugăciuni.

Asemenea eveniment este o noutate pentru penitenciar, iar Mihail este primul deţinut ai cărui naşi de botez sunt directorul şi un angajat al închisorii.

La Penitenciarul numărul 10 din Goian îşi ispăşesc pedeapsa 26 de minori.