Magazine bisericeşti

Magazinul de obiecte şi literatură bisericească

Str. Bucureşti, 119, Mitropolia Moldovei,
mun. Chişinău Tel: 23-20-73

Magazinul "Clopotniţa Moldovei"

Piaţa Marii Adunări Naţionale 1, mun. Chişinău Tel: 22-61-94

13:41, miercuri, 14 noiembrie, 2012

Un nou primat al Bisericii Ortodoxe a Americii

Adunarea Bisericii Ortodoxe a Americii (OCA) a ales pe noul primat al Bisericii americane.

Este vorba despre Arhiepiscopul Tihon de Filadelfia şi Pensylvania orientală. 663 de ierarhi, membri ai clerului şi laici au participat la adunare.

După o slujbă religioasă şi cântarea troparului Sfântului Duh, Preotul Eric G. Tosi, secretar al OCA a deschis sesiunea. Niciunul dintre cei propuşi nu a obţinut două treimi din sufragii. Arhiepiscopul Tihon de Filadelfia a obţinut 317 sufragii, iar Episcopul Michael de New York a primit 355. În acest caz, ultimul cuvânt l-au avut membrii Sfântului Sinod al OCA, care l-au ales pe ierarhul Tikhon.

www.doxologia.ro