Magazine bisericeşti

Magazinul de obiecte şi literatură bisericească

Str. Bucureşti, 119, Mitropolia Moldovei,
mun. Chişinău Tel: 23-20-73

Magazinul "Clopotniţa Moldovei"

Piaţa Marii Adunări Naţionale 1, mun. Chişinău Tel: 22-61-94

9:15, vineri, 18 iulie, 2014

(VIDEO) Prăznuirea celor 700 de ani de la nașterea Cuv. Serghie de Radonej. La eveniment a participat și ÎPS Mitropolit Vladimir

La 17-18 iulie 2014, în lavra „Sfânta Treime” a sfântului Serghie s-au desfășurat servicii divine solemne dedicate aniversării a 700 de ani din ziua nașterii Cuviosului Serghie de Radonej, la care, alături de Întâistătătorul Bisericii Ortodoxe Ruse, Preafericitul Patriarh Kiril, a participat și Înaltpreasfințitul Mitropolit Vladimir.

Festivitățile au demarat în seara zilei de ieri, cu săvârșirea slujbei vecerniei de către Chiriarh, în Catedrala așezământului monahal, cu citirea Acatistului Cuv. Serghie, având în calitate de coslujitori pe câțiva Arhierei ai BORu, printre care Vlădica Vladimir. Astăzi, Sfânta și Dumnezeiasca Liturghie Patriarhală a fost săvârșită în prezența unui număr impresionant de pelerini și clerici, veniți să cinstească acest mare sfânt și rugător al Ortodoxiei.

Propunem atenției Dumneavoastră imagini video și foto de la eveniment.