12:24, miercuri, 18 februarie, 2015

Tentativa de jefuire a unei mănăstiri ortodoxe din Ierusalim

Conform Interfax, în ultimele ore, a avut loc o tentativă de jefuire a Mănăstirii ortodoxe ruseşti Gornensky, din Ierusalim.

„Atacatorii au pătruns în clădirea administrativă, după ce au oprit sistemul de alarmă și camerele de securitate”, a declarat Misiunea Spirituală Rusa din Ierusalim.

„Prejudiciul ar fi fost grav, dacă o călugăriță nu ar fi observat intruşii și nu ar fi tras alarma, speriindu-i şi făcându-i să fugă. Poliția investighează cazul”.

O încercare similară de jefuire a aceleiaşi mănăstiri a mai avut loc şi pe data de 1 ianuarie, când trei persoane au încercat să pătrundă în clădirea administrativă. Dar, de asemenea, au fost surprinse și s-au speriat. Intrușii au reușit, totusi, să taie cablurile de energie electrică și să spargă ușa unei magazii.

www.lonews.ro