12:22, miercuri, 17 iunie, 2015

Susţinerea tezelor de masterat la Programul „Consiliere educațională și spirituală” din cadrul USM

11328788_654299994671222_2087042561_n

În perioada 9-10 iunie 2015 a avut loc  susţinerea tezelor de masterat la Programul „Consiliere educațională și spirituală”. Specialitatea în cauză oferă o dublă perspectivă a studiilor: pedagogică şi moral-spirituală.

Expunerea publică a lucrărilor a demonstrat că absolvenții cunosc şi înţeleg problematica educaţiei și a managementului educaţiei creştine în context instituţional, că pot organiza şi desfăşura cercetări pedagogice, că promovează valorile creștine în viața cotidiană și că sunt apți să realizeze consilierea psihopedagogică din perspectiva acestora.

Au urmat acest program de studii și au susținut tezele următorii masteranzi:

1. Barbaroș Dumitru – “Remedierea crizei adolescenței din perspectivă creștină”
  2. Butnari Nadejda – “Strategii de dezvoltare a inteligenței spirituale prin intermediul orelor educative”
  3. Captari Victoria – “Strategii de formare a inteligenței emoționale prin intermediul educației religioase”
  4. Iordachescu Veaceslav – “Rolul profesorului de religie în școala contemporană”
  5. Iutiș Mariana – “Strategii psihopedagogice ale dezvoltării culturii moral-spirituale în cadrul lecțiilor de educație muzicală”
  6. Micu Andrei – “Consilierea spirituală a adolescenților cu comportament deviant”
  7. Moroșanu Ion – “Influența rețelelor de socializare asupra competenței de comunicare la specaliștii din domeniul TIC”
  8. Rață Iulian – “Strategii psihopedagogice de formare a inteligenței spirituale prin școala duminicală”
  9. Vrancean Rodica – “Metode de eficientizare a educației elevilor în cadrul orelor de religie”
  10. Vuluța Elisei – “Rolul bisericii în viața comunității. Aspecte de parteneriat educațional”

Membrii comisiei de profil au putut audia probleme de cercetare complexe și actuale, apreciind competența investigativă, profunzimea abordării științifice și tenacitatea masteranzilor.

Este de menţionat faptul că acest program a fost inaugurat acum doi ani. Aceşti masteranzi sunt prima promoţie, iar anul I l-au absolvit circa 18 masteranzi.

Facultatea de Psihologie şi Ştiinţe ale Educaţiei invită şi alţi doritorii de a se înscrie într-un nou an de studii la acest program de master de profesionalizare.

Informaţii suplimentare la nr. de telefon: 079481586 – preot Octavian Moşin.