Magazine bisericeşti

Magazinul de obiecte şi literatură bisericească

Str. Bucureşti, 119, Mitropolia Moldovei,
mun. Chişinău Tel: 23-20-73

Magazinul "Clopotniţa Moldovei"

Piaţa Marii Adunări Naţionale 1, mun. Chişinău Tel: 22-61-94

luni, 14 aprilie, 2014

SUA: Statul Utah luptă pentru valorile familiei, refuzând ‘căsătoria’ gay

Statul american Utah luptă pentru valorile familiei, refuzând ‘căsătoria’ între persoane de acelaşi sex. Ieri, joi, 10 aprilie 2014, un tribunal federal le-a interzis homosexualilor şi lesbienelor să se „căsătorească”.

Audierea, care a avut loc într-o clădire din Denver, Colorado, este prima de acest fel a unei curţi de apel regionale din SUA, după ce o hotărâre a Curții Supreme, din luna iunie, a forţat Guvernul Federal să extindă căsătoriile între persoane de acelaşi sex, conform unui raport VoR.

Până la sfârșitul anului, Curtea Supremă se va mai confrunta, probabil, cu mai multe apeluri ale instanțelor inferioare, testând astfel dreptul la nivel naţional la „căsătorie” între persoane de același sex.

În fața judecătorilor de ieri, a stat o lege adoptată de către alegătorii Utah în 2004, care defineşte căsătoria ca pe o uniune exclusiva între un bărbat și o femeie. Trei cupluri, unul gay și doua de lesbiene, au contestat aceasta lege.

www.lonews.ro