Magazine bisericeşti

Magazinul de obiecte şi literatură bisericească

Str. Bucureşti, 119, Mitropolia Moldovei,
mun. Chişinău Tel: 23-20-73

Magazinul "Clopotniţa Moldovei"

Piaţa Marii Adunări Naţionale 1, mun. Chişinău Tel: 22-61-94

joi, 11 iulie, 2013

Slujba memorială pentru soldaţii şi civilii sârbi, în Podrinje

O slujbă de comemorare a avut loc la Bratunac, ieri, pentru cei 3267 de soldaţi și civili sârbi, în centrul Podrinje, ucişi de forţele musulmane în timpul războiului din 1990. Slujba parastasului a fost oficiată de către preoții Bisericii Ortodoxe Sârbe, mai multe coroane de flori fiind depuse de oficiali, la crucea memorială din cimitirul orașului. Slujba a fost urmată de câteva discursuri, ţinute de oficiali sârbi, în fața Bisericii Adormirea Maicii Domnului. Nimeni nu a fost judecat, până în prezent, pentru crimele care au lăsat în urma atâţia morţi.

www.lacasuriortodoxe.ro