10:28, duminică, 18 octombrie, 2015

Simpozion stiinţific al Bisericii Ortodoxe a Greciei, privind Turcocratia

În perioada 23-24 octombrie 2015, va avea loc o a patra conferință științifică organizată de către Sfântul Sinod al Bisericii Ortodoxe a Greciei. Aceasta este parte dintr-o serie de zece seminarii, organizate cu ocazia a 200 de ani de la Revoluția Greacă (1821 – 2021).

Conferința din acest an se va concentra pe Iluminismul în Grecia și Europa. În timpul lucrărilor, vor fi prezentate susţineri a 23 de oameni de știință și cercetători.

Turcocratia (Τουρκοκρατία) reprezintă perioada în care Grecia a fost ocupată de otomani, în 1453-1821.

Deschiderea oficială, urmată de prima ședință, va avea loc pe 23 octombrie 2015, la Centrul Inter-Ortodox al Bisericii Greciei, din Mănăstirea Penteli.

Evenimentul va fi deschis de către Arhiepiscopul Ieronim al Atenei. Prezentările celui de-al patrulea simpozion vor fi adunate într-un volum. Volumele celor trei conferințe anterioare au fost deja publicate și sunt la dispoziția părților interesate.

Organizarea a fost sprijinită de Comisia Specială Sinodala pentru Identitate Culturală, sub președinția Mitropolitului Ignatie de Dimitrias.

Președintele Comitetului Stiințific este istoricul Constantin Svolopoulos, membru al Academiei din Atena.

www.lonews.ro