Magazine bisericeşti

Magazinul de obiecte şi literatură bisericească

Str. Bucureşti, 119, Mitropolia Moldovei,
mun. Chişinău Tel: 23-20-73

Magazinul "Clopotniţa Moldovei"

Piaţa Marii Adunări Naţionale 1, mun. Chişinău Tel: 22-61-94

11:33, luni, 25 mai, 2015

Serbia: mii de oameni au ieşit pe străzile Belgradului, cu cruci şi steaguri

Înălțarea Domnului – hramul capitalei Serbiei – a fost sărbătorită, în acest an, în Serbia, prin săvârşirea Sfintei Liturghii Arhieresti la Biserica Înălţarea Domnului din Belgrad. Sanctitatea Sa Patriarhul Irineu al Serbiei a oficiat Sfânta Liturghie, aceasta fiind urmată de o procesiune de proporţii, pe străzile centrale ale Belgradului.
Câteva mii de credincioși au participat la procesiunea tradiţională solemnă, străzile fiind închise traficului. În fruntea procesiunii s-a aflat chiar Patriarhul sârb Irinej, alături de primarul Belgradului, Sinisa Mali, de Prințul Aleksandar Karadjordjevic și de alţi ierarhi ai Bisericii Ortodoxe Sârbe.Sărbătoarea Înălţării Domnului a fost serbată pentru prima dată ca zi de sărbătoare a orașului, în 1403, când Despot Stefan Lazarevic a stabilit Belgradul drept capitala a Serbiei. Ziua nu a mai fost celebrata din 1946, dar a fost restabilita în anul 1992.