22:18, marți, 15 decembrie, 2015

Sărbătorile de iarnă mai calde pentru bătrânii defavorizați din s. Cruglic, r. Criuleni

dsc_1123

Cu binecuvântarea Înaltpreasfințitului Vladimir, mitropolitul Chișinăului și al Întregii Moldove, preotul Nicolae Ciobanu, parohul bisericii din s. Cruglic, președintele Departamentului Cultură al Mitropoliei Moldovei, s-a adresat către Asociația Obștească ”Soarta”, condusă de dna Asea Railean, prin care a fost solicitat un ajutor sub formă de cărbune celor mai defavorizați bătrâni ai satului Cruglic.

Astfel, în postul Nașterii Domnului, perioadă care ne cheamă mai deosebit să facem milostenie, au fost distribuiți 20 tone de cărbuni la o sută de pensionari. Toți profesorii pensionați s-au bucurat să se găsească printre cei care se vor încălzi cu cărbune în iarna aceasta.

Aducem sincere mulțumiri directorului Asociației Obștești ”Soarta”, doamnei Asea Railean, dar și sponsorilor ce au susținut acest proiect filantropic.

Sursa: https://nicolaeciobanu.wordpress.com/