15:28, joi, 6 decembrie, 2012

Sărbătoarea Sfântului neo-martir Filumen la Ierusalim

În ziua de 29 noiembrie a avut loc sărbătoarea Sfântului sfințit Mucenic Filumen la Patriarhia Ierusalimului.

Sărbătoarea s-a desfășurat la Biserica „Fântâna lui Iacov” de la Nablus, Cisiordania.

Părintele iero-martir Filumen a fost martirizat de coloniștii israeliți, aproape de Fântâna lui Iacov în 29 noiembrie 1979.

Patriarhia Ierusalimului l-a canonizat pe Părintele Filumen, datorită vieții lui sfinte și morții sale de martir. Cu ocazia sărbătorii trecerii sale în veșnicie, Sanctitatea Sa Teofil al III-lea, Patriarhul Ierusalimului a mers la Nablus, la Biserica „Fântâna lui Iacov”, unde a săvârșit Sfânta Liturghie, împreună cu Mitropoliții Isihie de Capitoliade și Aristarh de Constantina, împreună cu un mare număr de preoți și credincioși.

www.doxologia.ro