Magazine bisericeşti

Magazinul de obiecte şi literatură bisericească

Str. Bucureşti, 119, Mitropolia Moldovei,
mun. Chişinău Tel: 23-20-73

Magazinul "Clopotniţa Moldovei"

Piaţa Marii Adunări Naţionale 1, mun. Chişinău Tel: 22-61-94

12:09, joi, 10 octombrie, 2013

Rusia: Parlamentul va dezbate o noua lege anti-gay, prin care homosexualii care au copii vor fi decăzuți din drepturile părintești

Homosexualii din Rusia ar putea fi decăzuți din drepturile părintești, potrivit unui nou proiect de lege anti-gay pe care deputații se pregătesc să-l dezbată în februarie, potrivit programului dezbaterilor publicat miercuri, scrie AFP. Dezbaterile asupra acestui proiect se vor derula în același timp cu Jocurile Olimpice de iarna de la Soci, în contextul criticilor internaționale legate de legislația rusească considerată represivă în privința homosexualilor. Proiectul de lege, disponibil pe site-ul Dumei (camera inferioară a Parlamentului rusesc), prevede decăderea din drepturi a oricărui părinte care a avut “relații sexuale netradiționale”. O precedentă lege privind “propagandă” homosexuala în fața unui minor, promulgată în iunie de președintele Vladimir Putin, a provocat o controversă internațioanală, mergând până la solicitări de boicotare a Jocurilor Olimpice de iarnă din partea mai multor personalități internaționale. Autorul noului text, deputatul Alexei Juravlev, de la partidul Rusia Unite, a explicat că se bazează pe un studiu controversat al profesorului american conservator Mark Regnerus, și care analizează consecințele negative asupra copiilor cu părinți homosexuali. Luna trecută, când noul proiect rusesc de lege a fost evocat, Regnerus a denunțat “un proiect politic” ce va afecta negativ copilul, într-un articol publicat pe The Atlantic Wire. În ultimii ani, intoleranța față de gay a înregistrat o creștere constantă în Rusia, unde homosexualitatea era considerată infracțiune până în 1993 și boala psihică până în 1999.

www.hotnews.ro