Magazine bisericeşti

Magazinul de obiecte şi literatură bisericească

Str. Bucureşti, 119, Mitropolia Moldovei,
mun. Chişinău Tel: 23-20-73

Magazinul "Clopotniţa Moldovei"

Piaţa Marii Adunări Naţionale 1, mun. Chişinău Tel: 22-61-94

19:17, marți, 4 noiembrie, 2014

Recunoştinţă pentru binefăcătorii Bisericii Ortodoxe din Moldova

Astăzi Înalt Prea Sfinţitul Mitropolit Vladimir a primit la Palatul Mitropolitan pe Domnii Anatolie Iașciuc și Iurie Dârda, pe care i-a decorat cu alese distincţii bisericeşti pentru contribuţia consistentă a Domniilor lor la întărirea şi propăşirea credinţei, precum şi pentru exemplul bineplăcut pe care îl dau întregii societăţi prin acţiunile pe care le întreprind spre susținerea Sfintei Biserici.

La rândul Său, Întâistătătorul a primit cuvinte de profundă recunoştinţă şi asigurări din partea celor prezenţi cu privire la continuarea activităţii lor filantropice, iar părintele Gheorghe Gavrilița, cel care i-a însoțit pe ctitori, i-a mulțumit Întâistătătorului pentru binecuvântare și pentru îndrumarea părintească în ceea ce privește consolidarea parohiei din Stăuceni.