Magazine bisericeşti

Magazinul de obiecte şi literatură bisericească

Str. Bucureşti, 119, Mitropolia Moldovei,
mun. Chişinău Tel: 23-20-73

Magazinul "Clopotniţa Moldovei"

Piaţa Marii Adunări Naţionale 1, mun. Chişinău Tel: 22-61-94

12:53, vineri, 11 mai, 2012

Recruţii din Teleneşti binecuvântaţi de slujitori

În oraşul Teleneşti a fost încorporat un număr impunător de recruţi pentru satisfacerea serviciului militar în unităţile Armatei Naţionale.

Recruții vor ajunge în timpul apropiat în Centrele de instruire militară din republică.

Comisarul Valerii Țurcanu a specificat că: ”Conform programului de pregătire militară, aceştia vor demara un curs de iniţiere în arta militară cu durata de şase săptămâni, iar la finalul acestuia vor fi repartizaţi pentru îndeplinirea serviciului militar în termen în unităţile militare din garnizoanele Cahul, Bălţi, Ungheni şi Chişinău.”

La acest eveniment a participat un sobor de preoți în frunte cu protopopul bisericilor din raionul Telenești, Protoiereul Mitrofor Marian Boldescu. Recruții au fost binecuvântați cu apă sfinţită, fiind îndemnați prin predica părintelui protopop de a fi solidari între confrații slujitori și cu demnitate să-și satisfacă slujba în armată.