Magazine bisericeşti

Magazinul de obiecte şi literatură bisericească

Str. Bucureşti, 119, Mitropolia Moldovei,
mun. Chişinău Tel: 23-20-73

Magazinul "Clopotniţa Moldovei"

Piaţa Marii Adunări Naţionale 1, mun. Chişinău Tel: 22-61-94

marți, 9 octombrie, 2012

Puternică opoziţie anti-gay în Serbia

O paradă gay, ce trebuia să aibă loc mâine la Belgrad, Serbia, a fost anulată după ce Biserica Ortodoxă s-a pronunţat împotriva unei asemenea manifestări, iar ultra-naţionaliştii au ameninţat cu un amplu marş de protest.
Deşi primul ministru a declarat că măsura vine ca urmare a faptului că statul nu deţine forţe de securitate care să facă faţă unui asemenea marş de amploare, Patriarhul Bisericii Ortodoxe a declarat că parada ar fi mai mult decât un pericol de securitate. O paradă gay ar fi „un marş al ruşinii”, a declarat Patriarhul Irinej.
Însă homosexualii nu s-au declarat învinşi. „Aceasta nu înseamnă nici retragerea, nici capitularea noastră”, a declarat pentru Christian Post unul dintre manifestanţi, care a dorit să rămână anonim.
Căsătoriile între persoane de acelaşi sex sunt ilegale în Serbia, iar legea nu recunoaşte relaţiile homosexuale. De altfel, conservatorii din ţară au mai împiedicat organizarea unor asemenea parade.

www.semneletimpului.ro