Magazine bisericeşti

Magazinul de obiecte şi literatură bisericească

Str. Bucureşti, 119, Mitropolia Moldovei,
mun. Chişinău Tel: 23-20-73

Magazinul "Clopotniţa Moldovei"

Piaţa Marii Adunări Naţionale 1, mun. Chişinău Tel: 22-61-94

sâmbătă, 23 aprilie, 2016

Protopopiatul Drochia încurajează credincioșii să aleagă Ortodoxia

SAM_6987

Sectorul Sinodal pentru Activitate Misionară, antisectară și antischismatică în colaborare cu slujitorii din Drochia, au decis să transmită un mesaj creștin mai multor trecători din orașul Drochia, în special tinerilor.

Preoții au discutat cu fiecare trecător în parte, iar cei care au avut întrebări au primit răspunsuri. Oamenii s-au arătat interesați de comunicarea cu slujitorii Altarului, fapt care i-a entuziasmat pe clerici să propovăduiască Cuvântul Domnul cu un avânt și mai mare.

În Protopopiatul Drochia asemenea măsuri mai sunt planificate și pentru Săptămâna Luminată. Evenimentul se încadrează în acțiunile desfășurate în Săptămâna Tineretului Ortododox și e o modalitate de a-l mărturisi pe Hristos, ieșind din sfintele locașe.

A consemnat Prot. Gheorghe Cojocari