Magazine bisericeşti

Magazinul de obiecte şi literatură bisericească

Str. Bucureşti, 119, Mitropolia Moldovei,
mun. Chişinău Tel: 23-20-73

Magazinul "Clopotniţa Moldovei"

Piaţa Marii Adunări Naţionale 1, mun. Chişinău Tel: 22-61-94

vineri, 6 decembrie, 2013

Protoiereul Nicolae Pînzaru, oprit de a oficia cele sfinte pe un termen nelimitat

Conform deciziei Judecății Mitropolitane nr. 5-13 din 05.12.2013, Protoiereul Nicolae Pînzaru a fost oprit de a oficia cele sfinte pe un termen nelimitat, începând cu 05.12.2013.

Direcţia Mitropolitană regretă faptul că unii slujitori crează situații neplăcute şi dau dovadă de un comportament brutal, fapt care ştirbeşte din imaginea Bisericii, smintind societatea și opinia publică.

În acelaşi timp, slujitorii sunt rugaţi să se comporte adecvat și exemplar, așa cum le este misiunea, fiind avertizați că în cazul în care vor fi implicaţi în tot felul de situaţii conflictuale şi vor fi găsiţi vinovaţi, vor fi supuşi pedepsei conform canoanelor şi statutului Bisericii Ortodoxe.