Magazine bisericeşti

Magazinul de obiecte şi literatură bisericească

Str. Bucureşti, 119, Mitropolia Moldovei,
mun. Chişinău Tel: 23-20-73

Magazinul "Clopotniţa Moldovei"

Piaţa Marii Adunări Naţionale 1, mun. Chişinău Tel: 22-61-94

11:20, luni, 31 august, 2015

Profanarea Bisericii ortodoxe sârbeşti „Sfântul Nicolae” din Karlovac, Croaţia

Președintele Coaliției Asociaţiilor pentru Refugiați, Miodrag Linta, a condamnat, în aceste zile, profanarea Bisericii Ortodoxe sârbeşti „Sfântul Nicolae” din Karlovac, Croaţia, care a fost vizată de un individ neidentificat, care a ţinut să lase astfel un mesaj conform căruia episcopul ortodox Gherasim de Gornji Karlovac și sârbii rămaşi în localitate nu mai au ce căuta în Karlovac.

Linta a spus că acesta este cel de-al 40-lea mesaj de acest fel cu care se confruntă bisericile deţinute de Biserica Ortodoxă Sârbă.

Sunt fapte teribile, pe care Poliția croată și Parchetul nu le-au sancţionat, alături de alte incidente cu fundal anti-sârbesc şi, prin urmare, încalcă în mod deschis propria Constituție, legile și valorile europene – a declarat Linta, într-o scrisoare deschisă, oferită mass-mediei.

Linta a cerut UE să reacționeze cu fermitate și să abordeze guvernul de la Zagreb, pentru a pune capăt intoleranței la adresa sârbilor.

www.lonews.ro