11:02, marți, 29 mai, 2012

Problema HIV/SIDA în vizorul Bisericii

Biserica cu hramul „Acoperământul Maicii Domnului” din s. Ghidighici, a marcat Ziua Internaţională de Comemorare a Persoanelor Decedate de HIV/SIDA, oficiind slujba panihidei pentru cei petrecuţi din viaţă în urma acestei maladii.
Acţiunea a făcut parte din proiectul: „Reintegrarea în societate a persoanelor HIV infectate şi a persoanelor din grupul de risc”, runda a 2-a.
Astfel, parohia Ghidighici a desfăşurat un flash mob cu genericul „Sănătatea ocrotim şi de SIDA de păzim”, realizând cursa de ciclism, cu participarea a circa 40 de tineri din localităţile Ghidighici şi Vatra, în frunte cu Prot. Maxim Melinti.
Coloana de ciclişti a fost însoţită de poliţia rutieră până în Piaţa Marii Adunări Naţionale din centrul capitalei, unde cicliştii au format o panglică roşie, simbolul mişcării împotriva HIV/SIDA şi s-a alăturat celorlalte organizaţii prezente în piaţă, pentru a aprinde lumânări comemorative şi a fi în reculegere pentru persoanele decedate în urma acestei maladii.
Părintele Maxim a venit cu un mesaj de susţinere a persoanelor care trăiesc cu HIV şi de comemorare a celor decedaţi în urma acestei boli.