18:26, vineri, 2 iunie, 2017

Preotul Octavian Moșin s-a învrednicit de Ordinul mitropolitan ”Meritul Bisericesc”

În data de 3 iunie 2017, când părintele protoiereu Octavian Moșin, președintele Sectorului sinodal Activitate Pastorală pentru Tineret şi redactorul şef al PP „Altarul Credinţei”, sărbătorește 40 de ani de viață, a fost invitat la Palatul Mitropolitan de către ÎPS Vladimir.

Părintele omagiat a fost felicitat de către Întâistătătorul BOM, care i-a adresat alese cuvinte de felicitare și de încurajare în ascultările sale de slujitor și de cadru didactic.

Drept recunoștință pentru truda depusă întru formarea duhovnicească a tinerilor, părintele a fost decorat cu înalta distincție mitropolitană – Ordinul ”Meritul Bisericesc”, gradul II.

Pr. Octavian a fost profund emoționat, mulțumind Înaltpreasfinției Sale pentru grija părintească și relatându-i ierarhului despre programele de master creștin din cadrul USM.

Sectorul Sinodal Comunicare Instituțională și Relații cu Mass-media