Magazine bisericeşti

Magazinul de obiecte şi literatură bisericească

Str. Bucureşti, 119, Mitropolia Moldovei,
mun. Chişinău Tel: 23-20-73

Magazinul "Clopotniţa Moldovei"

Piaţa Marii Adunări Naţionale 1, mun. Chişinău Tel: 22-61-94

12:41, vineri, 8 iunie, 2012

Preoţii capelani au primit livrete militare

La 7 iunie a.c., preoţii capelani din cadrul Departamentului Mitropolitan Relaţii cu Forţele Armate şi Ministerul Justiţiei au primit livretele militare şi gradul de Sergent-inferior, ca rezultat al recentelor instruiri la care au participat în cadrul Catedrei Militare de pe lângă Universitatea de Stat din Moldova.

Şeful Catedrei Militare,  Colonelul Virgil Botnarevschi a felicitat preoţii cu ocazia acestui important eveniment care marchează eficienţa şi cordialitatea relaţiilor dintre Forţele Armate ale RM şi Biserica Ortodoxă din Moldova, menţionând că îşi doreşte ca acest ritm să fie menţinut şi în continuare pentru educarea militarilor Armatei Naţionale în spiritul valorilor creştin-ortodoxe şi menţinerea unei înalte ţinute morale între ostaşi.

La rândul său, părintele Corneliu Doborgeanu, şef al Departamentului Mitropolitan Relaţii cu Forţele Armate şi Ministerul Justiţiei, a mulţumit domnului Botnarevschi pentru sprijinul acordat slujitorilor Bisericii în îndeplinirea misiunii lor şi a declarat că prin eforturi comune şi cu ajutorul lui Dumnezeu vor fi atinse toate scopurile propuse spre propăşirea şi întărirea în credinţă a celor care veghează liniştea şi pacea ţării.