Magazine bisericeşti

Magazinul de obiecte şi literatură bisericească

Str. Bucureşti, 119, Mitropolia Moldovei,
mun. Chişinău Tel: 23-20-73

Magazinul "Clopotniţa Moldovei"

Piaţa Marii Adunări Naţionale 1, mun. Chişinău Tel: 22-61-94

vineri, 20 februarie, 2015

Pregătirea Marelui Sinod Pan-Ortodox: s-a deschis a 2-a sesiune a Comisiei Speciale Inter-Ortodoxe

Comisia Inter-Ortodoxă Specială pentru pregătirea Marelui Sinod Pan-Ortodox şi-a deschis cea de-a doua sesiune, la Centrul Ortodox de la Chambesy al Patriarhiei de Constantinopol, în apropiere de Geneva.

Biserica Ortodoxă Rusă este reprezentată de o delegație condusă de Mitropolitul Ilarion de Volokolamsk, preşedinte al departamentului Patriarhiei Moscovei pentru Relații Externe Bisericești. Delegația îl include şi pe protopopul Nicolae Balashov, vice-președinte al aceluiaşi departament, și pe Diaconul Anatoly Churyakov, interpret al departamentului.

Comisia, stabilită de întâistătătorii Bisericilor Ortodoxe locale, la reuniunea lor din 6-9 martie 2014, în Istanbul, va continua activitatea de editare a proiectelor de documente ale Marelui şi Sfântului Sinod al Bisericii Ortodoxe.

Comisia a început această lucrare, în prima sa ședință, care a avut loc în perioada 30 septembrie – 3  octombrie 2014.

www.lonews.ro