19:56, marți, 21 mai, 2024

Preasfințitul Ioan al Sorocii a prăznuit liturgic pe ocrotitorul ceresc – Sf. Ap. și Ev. Ioan Teologul

Apostole al lui Hristos de Dumnezeu iubite, grăbeşte de izbăveşte pe poporul cel fără de răspuns. Că te primeşte când cazi către El, Cel ce te-a primit când te-ai rezemat pe pieptu-I; pe Care roagă-L, de Dumnezeu cuvântătorule, şi norul păgânilor cel pus asupra noastră să-l risipească, cerându-ne nouă pace şi mare milă. (Tropar. gl.2)

În ziua prăznuirii Sfântului Apostol și Evanghelist Ioan Teologul, 21 mai 2024, episcopul Ioan al Sorocii a săvârșit Dumnezeiasca Liturghie cu binecuvântarea Înaltpreasfințitului Mitropolit Vladimir, împreună cu Preasfințitul Filaret, episcopul de Căpriana, în catedrala episcopală „Adormirea Maicii Domnului” din municipiul Soroca.
La slujbă au participat: prot. Nicolae Craveț, protopop de Soroca, prot. Pavel Vuluță, protopop de Drochia, preoți și credincioși din raioanele Soroca, Drochia, Florești și Rîșcani.

După Liturghie, episcopul Ioan a primit mesaje de felicitare cu ocazia sărbătoririi Sfântului Ioan Teologul.

Sursa: https://ioanmosnegutu.info