Magazine bisericeşti

Magazinul de obiecte şi literatură bisericească

Str. Bucureşti, 119, Mitropolia Moldovei,
mun. Chişinău Tel: 23-20-73

Magazinul "Clopotniţa Moldovei"

Piaţa Marii Adunări Naţionale 1, mun. Chişinău Tel: 22-61-94

marți, 26 februarie, 2013

Postul Mare – Lecturi ortodoxe pentru fiecare zi

A apărut cartea „Postul Mare, Lecturi ortodoxe pentru fiecare zi”, texte adunate de Bernard Le Caro, la Editura Syrtes, Paris.

Este o carte în limba fraceză de o deosebită împortanţă pentru credincioşii ortodocşi francofoni, pentru că prezintă principalele texte necesare creştinului în această perioadă pre-pascală şi instituie un ritm liturgic al vieţii pentru ortodocşi.
Ea conţine lecturile neo-testamentare ale zilei, troparul şi condacul zilei, particularităţile liturgice ale zilei, extrase de tipic bisericesc cu prevederile zilnice ale slujbelor, sinaxarul zilei, o lectură biblică şi un extras din Vieţile Sfinţior, sau o omilie a unui părinte sfânt al ortodoxiei.
Această carte vine în completarea cărţii „Postul Mare” al Părintelui Alexandru Schmemann, care tâlcuieşte sensurile liturgice ale Postului şi progresivitatea ascetică a teologiei interioare în viaţa credincioşilor.

www.doxologia.ro