Magazine bisericeşti

Magazinul de obiecte şi literatură bisericească

Str. Bucureşti, 119, Mitropolia Moldovei,
mun. Chişinău Tel: 23-20-73

Magazinul "Clopotniţa Moldovei"

Piaţa Marii Adunări Naţionale 1, mun. Chişinău Tel: 22-61-94

11:33, miercuri, 3 aprilie, 2013

Poetul naţional şi preotul Alexei Mateevici comemorat la Criuleni

În ziua celei de a 125-aniversări a marelui nostru înaintaş Alexei Mateevici, biblioteca “Tamara Isac” din Criuleni a găzduit simpozionul “Alexei Mateevici – poet al limbii şi credinţei” la care pe lângă numeroşi oameni de cultură, pedagogi şi elevi a fost prezent şi Consilierul Cultural al Mitropoliei Chişinăului şi a Întregii Moldove – Prot. Mitr. Nicolae Ciobanu.

Părintele Nicolae a vorbit celor prezenți despre Alexei Mateevici – preotul, care a dus o intensă activitate pastorală, făcând parte din pleiada slujitorilor de la începutul secolului trecut ce au răspândit slova Evangheliei, dar în același timp au dus și o intensă luptă patriotică.

Anual Alexei Mateevici este comemorat și pomenit atât în mediile academice din țară dar și în sfintele biserici, datorită meritelor sale față de cultura și spiritualitatea autohtonă.