9:50, miercuri, 17 septembrie, 2014

Pentru prima dată, Icoana făcătoare de minuni a Maicii Domnului a Sfântului Mormânt se află în Salonic

Pentru prima dată, icoana făcătoare de minuni „Maica Domnului, a Sfântului Mormânt”, a sosit din Patriarhia Ierusalimului, în Salonic.

Pe 15 septembrie 2014, icoana a fost însoțita de Arhiepiscopul de Pella, Filimon (Patriarhia Ierusalimului) și de Ierodiaconul Charalambos.

Icoana a fost întâmpinata pe malul mării, în Salonic, de către vicarul episcopal, părintele David, și de alți clerici ai eparhiei mitropolitane, precum și de un detașament militar, de tineri cercetași și elevi din parohie.

Icoana a fost purtată, ulterior, în procesiune, urmată de un număr mare de credincioși, către Biserica Schimbării la Faţă a Domnului, unde a fost primită de către Mitropolitul Antim al Tesalonicului. Icoana făcătoare de minuni va rămâne în această biserică până pe 25 septembrie.

Pe toată această perioadă, zilnic, vor fi oficiate: Sfânta Liturghie, Sfântul Maslu, Acatistul Maicii Domnului, Vecernia şi Slujbe de Priveghere.

www.lonews.ro