Magazine bisericeşti

Magazinul de obiecte şi literatură bisericească

Str. Bucureşti, 119, Mitropolia Moldovei,
mun. Chişinău Tel: 23-20-73

Magazinul "Clopotniţa Moldovei"

Piaţa Marii Adunări Naţionale 1, mun. Chişinău Tel: 22-61-94

vineri, 20 februarie, 2015

Patriarhul Ioan X al Antiohiei se află, din nou, în Rusia

Primatul Bisericii Ortodoxe a Antiohiei a amintit situația creștinilor din Orientul Mijlociu, Patriarhului Kirill al Bisericii Ortodoxe Ruse și Ministrului Afacerilor Externe al Federației Ruse, Serghei Lavrov.

Fondul Internațional pentru Unitatea Popoarelor Ortodoxe îi va înmâna premiul sau anual, Patriarhului Ioan al X-lea. Patriarhul a mai vizitat deja Moscova, de când a fost investit cu funcţia de conducere a Bisericii Ortodoxe a Antiohiei, în luna decembrie, anul trecut.

Secretarul Departamentului pentru Afaceri Externe al Bisericii Patriarhiei Moscovei, Arhiepiscopul Iakimciuc a declarat pentru RIA Novosti că atribuirea premiului Fondului Internațional pentru Unitatea Popoarelor Ortodoxe va avea loc mâine, 20 februarie, în Catedrala Hristos Mântuitorul din Moscova, „pentru contribuția remarcabilă a Patriarhului Ioan X la activitatea de consolidare a unității ortodoxe”.

www.lonews.ro