Magazine bisericeşti

Magazinul de obiecte şi literatură bisericească

Str. Bucureşti, 119, Mitropolia Moldovei,
mun. Chişinău Tel: 23-20-73

Magazinul "Clopotniţa Moldovei"

Piaţa Marii Adunări Naţionale 1, mun. Chişinău Tel: 22-61-94

12:08, miercuri, 9 octombrie, 2013

Patriarhul Chiril al Rusiei s-a întâlnit cu Patriarhul Bartolomeu al Constantinopolului

Cei doi întâistători s-au întâlnit pentru sfințirea catedralei din capitala Muntenegrului.

Pe 6 octombrie 2013, Preafericirea Sa Chiril, Patriarhul Moscovei și al întregii Rusii s-a întâlnit cu Sanctitatea Sa Bartolomeu, Patriarhul Constantinopolului, în Podgorica. Cei doi întâistătători au ajuns în Muntenegru pentru a participa la sfințirea catedralei cu hramul Învierea Domnului din capitală.

Preafericirea Sa, Chiril și Sanctitatea Sa Bartolomeu au avut o discuție deschisă în care au atins subiecte precum relațiile inter – ortodoxe și bilaterale dintre cele două patriarhate.

Alături de cei doi ierarhi au mai participat și Preafericirea Sa Irineu, Patriarhul Bisericii sârbe și Preafericirea Sa Teofil al III-lea, Patriarhul Ierusalimului.

Construcția catedralei din Podgorica a durat 20 de ani. Ea se întinde pe o suprafață de 1 380 de metri pătrați și pe acoperișul ei se află șapte cruci. Catedrala mai iese în evidență și cu unul dintre cele 17 clopote pe care le are, ce cântărește 11 tone și care este cel mai mare din Balcani.

www.doxologia.ro