Magazine bisericeşti

Magazinul de obiecte şi literatură bisericească

Str. Bucureşti, 119, Mitropolia Moldovei,
mun. Chişinău Tel: 23-20-73

Magazinul "Clopotniţa Moldovei"

Piaţa Marii Adunări Naţionale 1, mun. Chişinău Tel: 22-61-94

8:40, sâmbătă, 23 iunie, 2012

Patriarhia Ecumenică: Conferinţă internaţională despre mediu

Patriarhia Ecumenică a organizat o întâlnire internaţională despre mediu pe Insula Halki (Heibeliada) între 18 şi 20 iunie 2012.

La această conferinţă au participat personalităţi teologice şi ştiinţifice din întreaga lume, care au discutat problema mediului în context teologic. Printre aceştia amintim Dr. Paul LeBlanc, de la Universitatea Southern New Hampshire, Dr. John Chryssavgis, Arhidiacon al Tronului Ecumenic, Dr. James Hansen de la Institutul NASA Goddard pentru Studii Spaţiale, Dr. Michele Goldsmith de la Universitatea Southern New Hampshire, Dr. jane Goodall, primatologist dela Institutul Goodall etc.

 Această conferinţă se integrează în preocupările constante ale Patriarhiei Ecumenice de a căuta şi oferi un răspuns lumii de azi, în ceea cepriveşte o viziune teologică şi sfinţitoare a mediului înconjurător, ameninţat de industrializarea masivă şi de schimbările climatice.

Traducerea şi adaptarea: Pr. Ioan Valentin Istrati

www.orthodoxie.com