Magazine bisericeşti

Magazinul de obiecte şi literatură bisericească

Str. Bucureşti, 119, Mitropolia Moldovei,
mun. Chişinău Tel: 23-20-73

Magazinul "Clopotniţa Moldovei"

Piaţa Marii Adunări Naţionale 1, mun. Chişinău Tel: 22-61-94

0:15, miercuri, 15 mai, 2013

Oficial ONU în vizită la Palatul Mitropolitan

În după amiaza zilei de 14 mai, Înalt Prea Sfințitul Mitropolit Vladimir a avut o întrevedere cu Doamna Nicola Harrington Buhay, Coordonator Rezident al Organizaţiei Naţiunilor Unite şi Reprezentant Permanent al Programului Naţiunilor Unite pentru Dezvoltare (PNUD) în Republica Moldova.

În cadrul dialogului, oficialul ONU a dat o apreciere înaltă activității sociale a Bisericii Ortodoxe din Moldova, venind cu inițiativa conlucrării comune, în cadrul parteneriatului „Spre unitate şi acţiune ONU”, cu o durată de cinci ani.

ÎPS Mitropolit Vladimir a mulțumit Doamnei Buhay pentru inițiativă și deschidere, menționând că Mitropolia Moldovei va da curs tuturor planurilor constructive și consolidante.

În continuarea discuțiilor, au fost elucidate perspectivele și trasate prioritățile activităților comune.