Magazine bisericeşti

Magazinul de obiecte şi literatură bisericească

Str. Bucureşti, 119, Mitropolia Moldovei,
mun. Chişinău Tel: 23-20-73

Magazinul "Clopotniţa Moldovei"

Piaţa Marii Adunări Naţionale 1, mun. Chişinău Tel: 22-61-94

12:23, miercuri, 26 martie, 2014

O nouă Conferinţă Internaţională de Muzică Ortodoxă va avea loc în 2015

Societatea Internaţională pentru Muzică Ortodoxă (ISOCM) a anunţat tema celei de-a 6-a Conferinţe Internaţionale de Muzică Ortodoxă, care se va desfăşura în ziua de 13 iunie 2015, în campusul Universităţii din Joensuu, în Finlanda de Est.

Tema conferinţei din 2015, va fi „Creaţia Liturgică: Imnografie şi Muzică”, conform Pr. Ivan Moody, preşedintele comisiei ISOCM, care se aşteaptă ca această conferinţă să fie una aniversară şi inovatoare.

„2015 înseamnă aniversarea a 10 ani de la înfiinţarea ISOCM, iar prin celebrarea acestei a şasea Conferinţe Internaţionale bienale, vor fi discutate şi planificate mai multe evenimente interesante, cu o serie de vorbitori internaţionali”.

Mai mulţi muzicieni, oameni de ştiinţă, cercetători, compozitori, dirijori şi interpreţi din întreaga lume se vor reuni la Joensuu, şi oricine este interesat este invitat să se alăture Societăţii, pentru această adunare istorică – se arata intr-un mesaj al organizatorilor.

www.doxologia.ro