Magazine bisericeşti

Magazinul de obiecte şi literatură bisericească

Str. Bucureşti, 119, Mitropolia Moldovei,
mun. Chişinău Tel: 23-20-73

Magazinul "Clopotniţa Moldovei"

Piaţa Marii Adunări Naţionale 1, mun. Chişinău Tel: 22-61-94

10:38, luni, 15 octombrie, 2012

O nouă comunitate ortodoxă în Republica Dominicană

Republica Dominicană este vestită pentru turismul său exotic, de o frumuseţe luxuriantă. Însă printre indigenii de aici există deja creştini ortodocşi, care au nevoie de o biserică, de slujbe şi de asistenţă religioasă.

În Republica Dominicană, s-a înfiinţat o parohie ortodoxă, sub juristicţia Patriarhiei Serbiei. Înaltpreasfinţitul Amfilohie, Mitropolit de Muntenegru şi administrator al noii Dioceze de Buenos Aires şi de America de Sud şi Centrală, din cadrul Bisericii Ortodoxe Sârbe, efectuează o vizită pastorală în ţările cuprinse în această dioceză.

Cu această ocazie, Mitropolitul Amfilohie a vizitat între 1 şi 3 octombrie Republica Dominicană, acolo unde a pus bazele unei parohii ortodoxe.

www.doxologia.ro