Magazine bisericeşti

Magazinul de obiecte şi literatură bisericească

Str. Bucureşti, 119, Mitropolia Moldovei,
mun. Chişinău Tel: 23-20-73

Magazinul "Clopotniţa Moldovei"

Piaţa Marii Adunări Naţionale 1, mun. Chişinău Tel: 22-61-94

10:32, miercuri, 21 ianuarie, 2015

O nouă biserică ortodoxă va fi construită în Emiratele Arabe Unite

Construirea unei biserici ortodoxe în Mussafah (Abu Dhabi) va fi finalizată în anul următor, aceasta fiind destinată credincioșilor care trăiesc în regiune.

700 de familii ortodoxe locuiesc, conform datelor oficiale, în Abu Dhabi, dar mai există alte peste 300 de familii care nu au fost înregistrate.

Biserica Ortodoxă „Sfântul Nicolae”, care este folosită de comunitate, din Mussafah, este foarte mică și poate găzdui doar cel mult 300 de persoane. Biserica actuală a fost construită în 1975 și îi primeşte în ea credincioși de șapte naționalități arabe, incluzând palestinieni, sirieni și libanezi. Există, de asemenea, români, ruși, ucraineni, sârbi și georgieni.

Noua biserică, ce va avea hramul Sfântul Ilie, va putea găzdui 1.250 de credincioși. Construcţia a început în luna mai şi va fi finalizată în 18 luni. Părintele Ştefan Neaimeh, care face câte o excursie în fiecare an în Grecia, a început să aducă în Abu Dhabi obiecte de cult, pentru dotarea bisericii.

www.lonews.ro