Magazine bisericeşti

Magazinul de obiecte şi literatură bisericească

Str. Bucureşti, 119, Mitropolia Moldovei,
mun. Chişinău Tel: 23-20-73

Magazinul "Clopotniţa Moldovei"

Piaţa Marii Adunări Naţionale 1, mun. Chişinău Tel: 22-61-94

10:45, miercuri, 25 iunie, 2014

„O manifestare care mutilează fiinţa umană” – Biserica Ortodoxă Bulgară condamnă Gay Pride 2014

Sfântul Sinod al Bisericii Ortodoxe Bulgare a cerut anularea manifestării Gay Pride 2014 din capitala Bulgariei, Sofia.

Într-o declaraţie de presă, purtătorul de cuvânt al Sfântului Sinod a chemat toate instituţiile statului şi ale oraşului să anuleze “acest marş al păcatului mândru” şi evenimentele care îl însoţesc, expoziţiile şi concertele, care toate au o latură vădită de promovare a LGBT.

Ierarhul a vorbit despre “natura nefirească şi decadentă” a acestor manifestări.

El a adăugat: “Conştiinţa noastră ortodoxă nu poate accepta evenimente organizate sub sloganul Împotriva regulilor pentru că acestea mutilează fiinţa umană. Ele sunt un pericol la creşterea bună a copiilor noştri, distrug temeliile familiei tradiţionale şi ameninţă sănătatea societăţii”.

www.doxologia.ro