Magazine bisericeşti

Magazinul de obiecte şi literatură bisericească

Str. Bucureşti, 119, Mitropolia Moldovei,
mun. Chişinău Tel: 23-20-73

Magazinul "Clopotniţa Moldovei"

Piaţa Marii Adunări Naţionale 1, mun. Chişinău Tel: 22-61-94

10:48, marți, 13 ianuarie, 2015

O biserică ortodoxă română a fost profanată în Franţa

Portalul francez L’observatoire de Christianophobie anunță că în dimineața zilei de 10 ianuarie, în jurul orei 10, poliţia a făcut constatarea la faţa locului că biserica ortodoxă română „Sf. Ioan de Kronstadt şi Sf. Nectarie de Eghina” din Rennes, Franţa, a fost profanată.

Două jardiniere aflate pe treptele bisericii au fost răsturnate şi sparte, crucile au fost întoarse cu capul în jos iar simboluri anticreştine au fost desenate pe uşa bisericii și asfaltul de lângă biserică.

Locașul de cult este o veche biserică catolică, sfânta Ana, care a devenit din iunie 2014 biserică ortodoxă. Poliţia a demarat o anchetă.

www.ortodox.md