13:06, sâmbătă, 5 mai, 2012

Mitropolia Moldovei a participat la expoziţia de artă religioasă din Bulgaria

În timpul vizitei Sanctităţii Sale Patriarhul Kiril în Bulgaria, a fost inaugurată o expoziție a artei religioase. Ceremonia de deschidere a avut loc la Casa Moscovei din or. Sofia.

La expoziție au fost prezenţi Ambasadorul Extraordinar şi Plenipotenţiar al Republicii Moldova în Republica Bulgaria A. Prigorschi și reprezentanți ai Mitropoliei Moldovei.
Din partea țării noastre au fost prezentate lucrări ale copiilor din Centrele de plasament din municipiul Chișinău. Vizitatorii au remarcat lucrările inedite ale copiilor, confecționate din lână uscată, lut, lemn, mergele. Au fost expuse și elemente cu tematică pascală.

Este prima oară când Mitropolia Moldovei participă la o expoziție religioasă în Bulgaria.

Astfel, Direcția mitropolitană aduce sincere mulțumiri ambasadei moldovenești în Sofia, care a facilitat prezența și găzduirea reprezentanților Bisericii la această expoziție.