Magazine bisericeşti

Magazinul de obiecte şi literatură bisericească

Str. Bucureşti, 119, Mitropolia Moldovei,
mun. Chişinău Tel: 23-20-73

Magazinul "Clopotniţa Moldovei"

Piaţa Marii Adunări Naţionale 1, mun. Chişinău Tel: 22-61-94

9:24, luni, 23 iulie, 2012

Mitropolia Italiei din cadrul Patriarhiei Ecumenice primeşte recunoaşterea statului

Comisia de Afaceri Constituţionale a Senatului Italiei a aprobat definitiv proiectul de lege care acordă Diocezei mitropolitane a Italiei, din partea Patriahiei Ecumenice, aceleaşi drepturi ca ale Bisericii Romano-Catolice.

Acest lucru este încununarea unor eforturi făcute de ani de zile de către Mitropolitul Italiei şi al Maltei, din Patriarhia Ecumenică, Înaltpreasfinţitul Ghenadie, pentru a obţine recunoaşterea de către statul italian.

Mai concret, procedura parlamentară a durat mai bine de 2 ani. Recunoaşterea de către statul italian, a aportului spiritual pe care această dioceză îl aduce în Italia a contribuit la această împlinire.

De la alegerea şi întronizarea sa, în 1996, mitropolitul a solicitat această recunoaştere. El a mulţumit senatorilor şi parlamentarilor pentru rolul lor în aprobarea senatorial şi a săvârşit o slujbă de mulţumire către Dumnezeu, Dăruitorul tuturor.

Traducerea şi adaptarea: Pr. Ioan Valentin Istrati

www.orthodoxie.com