Magazine bisericeşti

Magazinul de obiecte şi literatură bisericească

Str. Bucureşti, 119, Mitropolia Moldovei,
mun. Chişinău Tel: 23-20-73

Magazinul "Clopotniţa Moldovei"

Piaţa Marii Adunări Naţionale 1, mun. Chişinău Tel: 22-61-94

11:53, vineri, 27 martie, 2015

Mesajul trimis de Patriarhul Moscovei, Regelui Spaniei şi Cancelarului german

Patriarhul Moscovei, Kirill, a transmis condoleanțele sale privind accidentul aviatic din sudul Franței, Regelui Spaniei, Filip al VI-lea, și cancelarului federal german Angela Merkel.

„Vă rog să acceptați condoleanțele mele cele mai profunde, privind tragedia din țara dumneavoastră: prăbuşirea avionului în care, nu s-au aflat doar pasageri adulți și membri ai echipajului, ci, totodată, şi copii”, a spus Patriarhul, în mesajul său către Regele Spaniei.

Întâistătătorul Bisericii Ortodoxe Ruse a asigurat că se roagă pentru mângâierea celor care şi-au pierdut rudele și pe cei dragi în accident.

În adresarea sa către cancelarul german, Patriarhul Kirill a spus: „Am aflat cu tristețe despre prăbuşirea aeronavei companiei aeriene berlineze, în Alpi. Tragedia a dus la curmarea vieţilor pasagerilor avionului și a membrilor echipajului, inclusiv a unor copii, din care o parte semnificativă era reprezentată de cetățeni ai Germaniei. Vă rugăm să acceptați condoleanțele mele sincere”.

www.lonews.ro