Magazine bisericeşti

Magazinul de obiecte şi literatură bisericească

Str. Bucureşti, 119, Mitropolia Moldovei,
mun. Chişinău Tel: 23-20-73

Magazinul "Clopotniţa Moldovei"

Piaţa Marii Adunări Naţionale 1, mun. Chişinău Tel: 22-61-94

sâmbătă, 2 februarie, 2013

Mesajul de salut al Primului ministru al Republicii Moldova V.V.Filat adresat participanților la Soborul Arhieresc al Bisericii Ortodoxe Ruse

Prim-ministrul Republicii Moldova V.V. Filat a trimis un mesaj de salut participanților la Soborul Arhieresc al Bisericii Ortodoxe Ruse.

Preafericirea Voastră,

Preasfințiți episcopi!

Vă exprim salutul me cordial cu prilejul începutului lucrărilor Soborului Arhieresc al Bisericii Ortodoxe Ruse.

Misiunea înaltă a Soborului Arhieresc constă în reglementarea corectă a vieții bisericești și, de asemenea, în îngrădirea ei de posibilele atentate negative, ceea ce necesită o atenție deosebită și o cercetare minuțioasă. În decursul multor ani Înaltpreasfințiile și Preasfințiile Voastre, sub conducerea înțeleaptă a Preafericitului Patriarh Chiril ați dovedit pe deplin că reușiți cu ajutorul lui Dumnezeu să realizați cu demnitate această misiune importantă.

Ca și înainte ne exprimăm speranța că deciziile adoptate la actualul Sobor Arhieresc vor servi prosperării credinței Ortodoxe și promovării valorilor eterne, care edifică sufletele umane și păstrează tradițiile și datinile vechi.

Cu profund respect

Vladmir Filat