0:00, duminică, 25 decembrie, 2016

Mesajul de felicitare al Înaltpreasfințitului Mitropolit Vladimir adresat Preasfințitului Nicodim, Episcop de Edineţ şi Briceni, cu ocazia aniversării a 6 ani de la hirotonia în treapta de Episcop

Preasfinţiei Sale,
Preasfinţitului Nicodim,
Episcop de Edineţ şi Briceni

Preasfinția Voastră,

Prin voia Atotţiitorului, în această zi consemnaţi 6 ani de la hirotonia în treapta de episcop.

Acest eveniment sacramental a avut loc în Catedrala Patriarhală „Hristos Mântuitorul” din oraşul Moscova, la care au participat ierarhi ai Sfintei noastre Biserici în frunte cu Preafericitul Patriarh Kiril.

Din acea zi, Preasfinţia Voastră, înţelegând menirea slujirii arhiereşti, în mod dezinteresat şi cu absolută consacrare de sine aduceţi ofrandă Dumnezeului Celui Preaînalt şi Bisericii Sale, întru lucrarea mântuitoare a clerului şi păstoriţilor.

La ceas aniversar, Vă felicităm din suflet, dorindu-Vă pace, sănătate, linişte şi bucurie în Duhul Sfânt.

Hristos-Dumnezeul nostru, să Vă dăruiască ajutorul Său sfânt în viaţă şi rodnică activitate misionară, culturală şi socială pe care o desfăşuraţi spre binele Bisericii!

Cu părintească şi frăţească dragoste în Hristos-Domnul,

+ VLADIMIR
MITROPOLITUL CHIŞINĂULUI ŞI AL ÎNTEGII MOLDOVE