8:09, joi, 11 ianuarie, 2024

Mitropolitul Vladimir a adresat un mesaj de felicitare arhiepiscopului Marchel de Bălți și Fălești cu prilejul prăznuirii Sfântului ocrotitor

Biserica Ortodoxă cinsteşte astăzi, 29 decembrie / 11 ianuarie pe Cuviosul Marchel, egumenul Mănăstirii Neadormiților (485). În această zi, Înaltpreasfințitul Marchel, arhiepiscopul de Bălți și Fălești, îşi cinsteşte ocrotitorul spiritual. La acest moment de sărbătoare, Înaltpreasfințitul Mitropolit Vladimir, Întâistătătorul Bisericii Ortodoxe din Moldova i-a adresat un mesaj de felicitare:

Înaltpreasfinția Voastră,

Vă aducem sincere felicitări și urări de bine cu ocazia prăznuirii Patronului ceresc al Înaltpreasfinției Voastre, Cuviosul Marchel, egumenul Mănăstirii Neadormiților.

În zi de sărbătoare, ne îndreptăm către Dumneavoastră cu cele mai luminoase gânduri și sincere urări de bine şi ne rugăm lui Hristos – Dumnezeul nostru, pentru rugăciunile Sfântului Cuvios Marchel, să Vă dăruiască ajutorul Său cel sfânt în viața și activitatea pastorală pe care o desfășurați!

Cu dragoste întru Hristos Domnul,

†  VLADIMIR,

MITROPOLITUL CHIŞINĂULUI ŞI AL ÎNTREGII MOLDOVE

Înaltpreasfinţitul Marchel, Arhiepiscop de Bălţi şi Făleşti

Repere biografice:

Născut la 18 august 1959, în satul Pîrliţa, raionul Făleşti, într-o familie de țărani, care au educat în duhul ortodoxiei opt copii.

Cu binecuvîntarea ÎPS Ionafan, Arhiepiscopul Chişinăului, face ascultare la Mănăstirea Japca.

Între anii 1981–1985: studii la Seminarul Teologic din Odesa.

16 septembrie 1985: hirotonit diacon de ÎPS Ionafan.

3 ianuarie 1988: depune voturile monahale în prezenţa ÎPS Serapion, Mitropolitul Chişinăului, primind numele Marchel, în cinstea cuviosului Marchel, egumenul Mănăstirii Neadormiţilor.

6 ianuarie 1988: hirotonit ieromonah de către acelaşi arhiereu.

În ajunul Învierii Domnului, 1988, primeşte cinul de egumen, iar pe 20 noiembrie – cel de arhimandrit.

1988 –1989: paroh în satele Peceşti şi Scumpia.

21 august 1989: profesor de liturgică la Seminarul de la Mănăstirea Căpriana.

15 octombrie 1990: numit paroh al Bisericii „Sf. Arh. Mihail şi Gavriil” din or. Rîbniţa.

26 august 1992: numit de ÎPS Vladimir în calitate de secretar-vicar la Bălţi.

2003 absolveşte Academia Teologică din Kiev.

6 octombrie 2006: ales Episcop de Bălţi şi Făleşti de către Sfântul Sinod al BORu-lui.

11 martie 2007: hirotonit Episcop la Catedrala „Hristos Mîntuitorul” din Moscova de către un sobor de ierarhi, în frunte cu PF Patriarh Alexei al II-lea.

Decoraţii:

1988 – Ordinul sf. cn. Vladimir, gradul III:

1989 – Ordinul cuv. Serghie, gradul lII;

1997 – Ordinul sf. cn. Daniil, gradul III;

2002 – Ordinul cuv. Paisie, gradul II;

2005 – Ordinul “Meritul Civic”;

16.05. 2021 –  Preasfinţitul Marchel, Episcop de Bălţi şi Făleşti este avansat în treapta de Arhiepiscop de cătrea Preafericitul Kiril, PatriarhUl Moscovei şi al întregii Rusii.