joi, 11 ianuarie, 2018

Mesajul de felicitare al Înaltpreasfințitului Mitropolit Vladimir adresat Preasfințitului Marchel, Episcop de Bălți și Fălești cu prilejul prăznuirii Sfântului ocrotitor

Biserica Ortodoxă cinsteşte astăzi, 29 decembrie/11 ianuarie pe Cuviosul Marchel, egumenul Mănăstirii Neadormiților (485). În această zi, PS Marchel, Episcop de Bălți și Fălești, îşi cinsteşte ocrotitorul spiritual. La acest moment de sărbătoare, Înaltpreasfințitul Părinte Mitropolit Vladimir, Întâistătător al Bisericii Ortodoxe din Moldova  i-a adresat PS Episcop Marchel un mesaj de felicitare:

Preasfinția Voastră,

Vă aducem sincere felicitări și urări de bine cu ocazia prăznuirii Patronului ceresc al PS Voastre, Cuviosul Marchel, egumenul Mănăstirii Neadormiților.

În zi de sărbătoare, ne îndreptăm către Dumneavoastră cu cele mai luminoase gânduri și cele mai sincere urări de bine şi ne rugăm lui Hristos-Domnul, Arhiereul bunătăților viitoare (Evrei 9, 11), să vă dăruiască mulți și binecuvântați ani de viață, pace și tărie duhovnicească în lucrarea Preasfinţiei Voastre, iar pe parcursul întregii vieți pământești să fiți însoțiți de rugăciunile Maicii Domnului și ale tuturor sfinților, întru deplină veselie duhovnicească și ferire de ispite.

Cu dragoste întru Hristos,

†  VLADIMIR,