Magazine bisericeşti

Magazinul de obiecte şi literatură bisericească

Str. Bucureşti, 119, Mitropolia Moldovei,
mun. Chişinău Tel: 23-20-73

Magazinul "Clopotniţa Moldovei"

Piaţa Marii Adunări Naţionale 1, mun. Chişinău Tel: 22-61-94

11:46, joi, 27 iunie, 2013

Mesajul de condoleanțe al ÎPS Mitropolit Vladimir în legătură cu trecerea la cele veșnice a poetului Dumitru Matcovschi

Îndureratelor rude,

Întristatei adunări,

Vestea trecerii la cele veșnice a distinsului nostru compatriot Dumitru Matcovschi ne-a mâhnit profund, pentru că a plecat dintre noi un mare poet, prozator, academician și pur și simplu om cu literă mare.

Activitatea sacrificială a domnului Dumitru Matcovschi pentru propășirea neamului și fortificarea culturii naționale, l-a înscris în rândurile marilor personalități autohtone care servesc drept repere de moralitate și demnitate  pentru întreaga noastră societate, dar mai ales pentru tânăra generație, în aceste vremuri incerte.

Transmițându-Vă tuturor celor care l-ați iubit și l-ați apreciat pe nou-adormitul rob al lui Dumnezeu Dumitru compasiunea și sincerele noastre condoleanțe, Vă îndemnăm să Vă rugați pentru odihna sufletului său alături de cei drepți și să Vă întăriți cu nădejdea învierii.

Dumnezeu să-l ierte!

+ VLADIMIR,

MITROPOLIT AL CHIȘINĂULUI ȘI A ÎNTREGII MOLDOVE