Magazine bisericeşti

Magazinul de obiecte şi literatură bisericească

Str. Bucureşti, 119, Mitropolia Moldovei,
mun. Chişinău Tel: 23-20-73

Magazinul "Clopotniţa Moldovei"

Piaţa Marii Adunări Naţionale 1, mun. Chişinău Tel: 22-61-94

marți, 31 decembrie, 2013

Membrii Mișcării Tineretului Ortodox „Noul Mărturisitor Valeriu Gafencu”, în vizită la Palatul Mitropolitan

În dimineaţa zilei de 30 decembrie, la invitaţia Înalt Prea Sfințitului Mitropolit Vladimir, consiliul organizatoric al Mişcării Tineretului Ortodox „Noul Mărturisitor Valeriu Gafencu” a venit în vizită la Palatul Mitropolitan pentru a discuta cu Întâistătătorul.

În timpul discuţiei, Mitropolitul a apreciat implicarea tinerilor în activităţile Bisericii, atât la nivel parohial, cât şi la cel eparhial, menţionând că Mitropolia Moldovei susține activitățile îndreptate spre promovarea, valorificarea și consolidarea valorilor Creștin-Ortodoxe în societatea noastră.

În context, au fost stabilite principiile menite să dinamizeze conlucrarea între tinerii credincioși și Biserică, printre care se numără întâlnirile periodice cu Înalt Prea Sfinția Sa, în cadrul cărora urmează a fi dezbătute și analizate cele mai actuale provocări pentru Biserica Ortodoxă din Moldova, precum și identificarea soluțiilor pentru depășirea acestor situații.