Magazine bisericeşti

Magazinul de obiecte şi literatură bisericească

Str. Bucureşti, 119, Mitropolia Moldovei,
mun. Chişinău Tel: 23-20-73

Magazinul "Clopotniţa Moldovei"

Piaţa Marii Adunări Naţionale 1, mun. Chişinău Tel: 22-61-94

17:12, miercuri, 3 octombrie, 2012

Membrii Asociaţiei Veteranilor Războaielor şi Conflictelor Armate Locale din Republica Moldova, în vizită la Reşedinţa Mitropolitană

Înalt Prea Sfinţitul Mitropolit Vladimir  avut în dimineaţa zilei o întrevedere cu câţiva membri ai Asociaţiei Veteranilor Războaielor şi Conflictelor Armate Locale din Republica Moldova, cu care a discutat despre recenta activitate a instituţiei, precum şi despre perspectivele de viitor.

În context, Mitropolitul a menţionat şi colaborarea îndelungată care există între Biserica Ortodoxă din Moldova şi AVRCAL., prin intermediul căreia au fost realizate mai multe proiecte sociale şi care, conform spuselor Întâistătătorului ar trebui să aibă o continuitate îndelungată.

Oaspeţii a susţinut aspiraţiile Înalt Prea Sfinţiei Sale şi a menţionat că membrii Asociaţiei îşi declară şi în continuare disponibilitatea spre atingerea unor scopuri necesare şi nobile.

Astfel, pentru activitate deosebit de prolifică, Vlădica Vladimir a oferit câteva distincţii, după cum urmează – domnii Sergiu Garabazii, preşedinte AVRCAL, Gheroghe Urecheanu, membru, primar de Bricenii Vechi şi Victor Furtună, preşedintele Departamentului pentru Apărarea Drepturilor Veteranilor au fost decoraţi cu medalia “Ştefan cel Mare şi Sfânt”, iar domnii Ion Miron şi Valeriu Oprea, membri, s-au învrednicit de medalia “Cuv. Paisie Velicikovski”. La eveniment au mai participat secretarul instituţiei, domnul Anatolii Şefer, şi domnul Vasile Ciornâi, membru al acesteia.