Magazine bisericeşti

Magazinul de obiecte şi literatură bisericească

Str. Bucureşti, 119, Mitropolia Moldovei,
mun. Chişinău Tel: 23-20-73

Magazinul "Clopotniţa Moldovei"

Piaţa Marii Adunări Naţionale 1, mun. Chişinău Tel: 22-61-94

vineri, 20 septembrie, 2013

Mănăstirea Sf Andrei din Karpasia, în Ciprul ocupat, va fi restaurată

În aceste zile a fost semnat acordul final pentru restaurarea istoricei Mănăstiri Sfantul Apostol Andrei din Karpasia, în partea ocupată a Ciprului. Restaurarea se va realiza în conformitate cu planurile Universitatii din Patras, iar costurile sunt estimate la 5-6 milioane de euro. Se estimează că invitația de participare la licitație va fi lansata până la sfârșitul lunii septembrie, iar lucrările vor începe în decembrie, dacă este posibil. Prima faza a proiectului se va concentra pe biserica și pe chilii. A doua fază va implica biserica medievală mică. În a treia etapă, vor avea loc lucrări pe partea de nord a clădirilor și, în final, a patra etapă implică împrejmuirile. Președintele Comitetului de Coordonare al Karpasiei, Nicos Falas, a declarat: „este o zi foarte importantă pentru Mănăstire, precum și pentru Rizokarpaso, Elenism și Ortodoxie”. El speră că, de acum, nu vor mai exista impedimente și scuze nefondate care să întârzie restaurarea mănăstirii.

www.lonews.ro